niedziela, 17 czerwca 2012

Warsztaty - Bolestraszyce

Prezentacja dokonań
Pierwsze warsztaty dawnych technik obróbki drewna za nami! 

Pogoda dopisała. Bolestraszyckie Arboretum użyczyło nam gościny.
Rozpoczęliśmy od prezentacji idei naszych warsztatów - staramy się działać zgodnie z naturą drewna używając tylko ręcznych narzędzi i jak najprostszych sposobów pozyskiwania i łączenia elementów.
Już wkrótce więcej zdjęć.


niedziela, 29 kwietnia 2012

Warsztaty Zielone Stolarstwo

Uprzejmie informuję, że w dniach 15–16 czerwca 2012 odbędą się w Arboretum i Zakładzie Fizjografii w Bolestraszycach warsztaty Zielone Stolarstwo. Podczas warsztatów uczestnicy poznają od strony praktycznej podstawy technik ręcznej obróbki drewna – łupanie, ciesiołka czy snycerka. Oferta skierowana jest do osób dorosłych zainteresowanych tradycyjnymi rzemiosłami związanymi z drewnem. Więcej informacji na stronie: www.bolestraszyce.com

niedziela, 22 kwietnia 2012

Skrzynia łupana

Jedna z moich piękniejszych skrzyń. Konstrukcja w pełni oparta o deszczułki łupane (łuszczone). Wszystko składane i mocowane drewnianymi dyblami. Moim zdaniem to majstersztyk, każdy szczegół dokładnie przemyślany.
Skrzynia z góry

niedziela, 15 kwietnia 2012

Kołodziejstwo - jak założyć obręcz na koło?

Kołodziejstwo - dziś jeden z "ginących" zawodów to przede wszystkim wykonywanie kół i innych części do bryczek, wozów i innych pojazdów tradycyjnymi metodami z wykorzystaniem drewna i metalu. Dziś już nie widuje się drabiniastych wozów wyładowanych sianem czy snopkami i zaprzężonych w parę koni, a upłynęło zaledwie pół wieku od czasu gdy był to codzienny widok na polskiej wsi. Niestety, fachowców którzy zajmowali się ich produkcją już praktycznie nie ma w naszym kraju. Miałem szczęście oglądać pracę takich rzemieślników współcześnie wykonujących tę profesję w Belgii i Francji.
Poniżej mały fotoreportaż z ich działań.

Przygotowane do okuwania koła szprychowe